Libra të shkurtër me tregime të mëdha

Këto tregime të shkurtra paketojnë mjaft shënime në më pak se 200 faqe. Megjithëse këto libra nuk do t’ju kërkojnë shumë kohë për të lexuar, jam i sigurt që ata do të qëndrojnë me ju për ca kohë pasi të keni mbaruar. Këto 10 libra vërtetojnë shprehjet “Gjërat e mira vijnë në pako të vogla” dhe “Gëzojuni gjërave të vogla në jetë”.

“Lexuesi jo i zakonshëm” nga Alan Bennett Një roman qesharak për Mbretëreshën Elizabeta II dhe dashurinë e saj të re-leximin. Një libër për adhuruesit e librave, me të vërtetë.

“Balzak dhe rrobaqepësja e vogël kineze” nga Dai Sijie Përralla e dy miqve të dërguar në një fshat malor për riedukim gjatë Revolucionit Kulturor të Kinës. Kjo histori feston magjinë e të lexuarit.

“Mësime të mbijetesës” nga Alice Hoffman Një perlë e vërtetë që feston jetën kur kaloni kohërat më të vështira për ju.

“Ullinjtë e zi” nga Martha Tod Dudman Ah, Virxhinia. Një grua bie në sediljen e saj të përparshme dhe ajo që vjen më pas është pjesa dërrmuese, një grua e përbuzur dhe një aksident komedik.

“Të rriturit” nga Gillian Flynn Një histori tronditëse nga autori më i shitur i “GONE GIRL” që mund ta përfundoni leximin në një udhëtim me avion.

“Akullnajat” nga Alexis Smith Tek “Akullnajat”, historia e Isabelit shpaloset brenda një dite dhe e lë lexuesin që dëshiron të kthejë një faqe më shumë.

“Tinkers” nga Paul Harding Ky roman fitues i çmimit Pulitzer është një vështrim i bukur i vdekjes, jetës dhe kujtesës.

“Shtëpia në rrugën Mango” nga Sandra Cisneros “Shtëpia në rrugën Mango” është tregimi klasik i moshës për Esperanza Cordero, një vajzë e re Latine që rritet në Agoikago.

“Unë nuk e di” nga Leah Hager Cohen Ky është një libër i vogël për mënyrën sesi reagojmë kur ndjehemi më pak se të zgjuar.

“Hidhërimi është gjëja me pendët” nga Max Porter Një burrë humbet në trishtim pas vdekjes së papritur të gruas së tij. Dy djemtë e tij luftojnë me humbjen e nënës së tyre. Derisa një ditë ata vizitohen nga Kurora.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close