Ka vdekur regjisori dhe humoristi Koço Devole.

Eshte ndare nga jeta aktori dhe regjizori i njohur Koco Devole! Prej disa ditesh gjendja e tij shendetesore ishte perkeqesuar jo vetem nga intubimi prej Covid 19, por edhe si pasoje e semundjeve te tjera bashkeshoqeruese.Koço Devole (lindur në Kuçovë më 28 nëntor 1945), është skenarist, humorist dhe karikaturist shqiptar.

Ai rrjedh nga një familje me origjinë nga fshati Sinjë i Beratit.Devole eshte nje nga figurat me te njohura te humorit shqiptar.Perpos rolit te tij ne telekomedite “ Canta me nje milion”, “ Oreksi i madh” ,” Mos shko o trim”, “ Pushime ne Rome”, etj, ka qene skenarist i emisioneve “ Fiks fare”, dhe “ Portokalli” .Nderkohe, pervecse nje aktor i shkelqyer , Devole eshte karikaturist, skenarist, regjizor , dhe prezantues spektaklesh. Gjate diteve te fundit gjendja e tij shendetesore u rendua se tepermi edhe per shkak te leucemise , nga e cila vuante me heret.Brenda spitalit invektiv , Devole ka shfaqur foto ne krah te mjekut infeksionist Pellumb Pipero, nderkohe qe shprehej shume optimist pasi kishte shume besim te mjeket shqiptar. Por pikerisht mbremjen e se shtunes ka nderruar jete , duke mos e fituar dot betejen me semundjen.

P:F.M

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close