PITE NGA BUKA BAJAT

Nëse nuk dini çfarë të bëni me bukën bajat, gatuani këtë pite të mrekullueshme e cila do ta kënaqë gjithë familjen.

Përbërësit:

– 600 g bukë bajat;
– 400 ml jogurt;
– 400 ml ajkë;
– 4 vezë;
– 150 g proshutë;
– 150 g kaçkavall;
– kripë sipas shije;
– susam sipas shijes;
– 20 g gjalpë.

Përgatitja:

Bukën priteni në kube. Në fund të një enë për pjekje qitni pa vaj ulliri apo gjalpë, pastaj radhisni gjysmën e bukës së prerë.

Tundni ajkën, jogurtin dhe vezët, qitni kripë sipas shijes dhe njomeni gjysmën e mbetur të shtesës. Sipër radhisni proshutën e grirë imët, pastaj kaçkavallin.

Pjesën e mbetur të bukës qiteni sipër dhe hidhjani pjesën e mbetur të shtesës.

Me kujdes përzieni me pirun shtesën në bukë që të shkrihet mirë. Lëreni të qëndrojë rreth gjysmë ore që buka të bashkohet me shtesën.

Qitni susamin dhe me thikë grijeni gjalpin sipër pites.

Piqeni në furrën e nxehur në 200 gradë, derisa të marrë ngjyrë të gështenjtë.

Ju bëftë mirë.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close