Një recetë e vjetër për një kadaif të shijshëm

Ëmbëlsira e shijshme popullore përgatitet lehtë dhe thjeshtë, bashkohen brumi dhe shtojca e ëmbël.

Përgatitet si edhe ëmbëlsira me kadaif dhe me shtojcë të ëmbël sherbet.

Përbërësit:

– 500 g kadaif;
– 400 g arra të bluara;
– 150 g gjalpë.

Sherbet:

– 700 g sheqer;
– 1.5 l ujë.

Përgatitja e sherbetit:

Në mbrëmje në një tenxhere hidhni sheqerin pastaj shtoni ujin dhe zieni rreth 30 minuta.

Përgatitja e kadaifit:

Aktivizoni furrën në 170 gradë celsius. Shkrini gjalpin, pastaj tepsinë në të cilën do ta përdorni për këtë ëmbëlsirë lyeni pak me gjalpin e shkrirë.

Pastaj vendosni gjysmën e kadaifit në tepsi, me duar përhapeni mirë dhe shtypeni pak kadaifin në mënyrë që të bashkohet.

Kur të keni mbushur tepsinë, mbi kadaif hidhni gjalpin, lini pak për ta përdorur më vonë.

Të gjitha arrat e bluara hidhni mbi kadaif dhe përhapni mirë. Kadaifin e mbetur vendosni mbi arra, sërish me duar përhapeni mirë nëpër tepsi. Hidhni gjalpin e mbetur nëpër kadaif.

Kadaifin futeni në furrë dhe piqeni rreth gjysmë ore.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close