Aksident i rëndë në Kroaci:Autobusi nga Kosova del nga rruga,10 të vdekur

Një aksident i rëndë trafiku ndodhi këtë mëngjes pranë Slavonski Brodit, dhe sipas informacioneve të fundit, 10 persona vdiqën në të.Besohet se më shumë se 30 të tjerë janë lënduar rëndë.

Informacioni i parë i policisë ishte rreth tre të vdekurve, por më pas numri i të vdekurve u rrit në tetë, dhe më pas policia raportoi rreth 10 të vdekur, raportoi Index.hr.

Policia gjithashtu ka konstatuar se , autobusi i cili po udhëtonte drejt Frankfurtit nga Prishtina ishte me targa të Kosovës i kompanisë “Deva Tours” nga Gjakova.

“Gjatë hetimit, policia përcaktoi se ishte një autobus me targa të regjistrimit të Kosovës, dhe se, sipas informacionit aktualisht në dispozicion, 10 persona vdiqën në aksident, ndërsa dhjetra u transportuan në spitalin në Slavonski Brod për ndihmë mjekësore. Ne do të dërgojmë më shumë informacion. pas përfundimit të hetimit, “tha policia.

Kreu i Mbrojtjes Civile të Kroacisë, Damir Trut, i cili është në vendin e ngjarjes ka dhënë detaje të reja.

“Kishte 67 pasagjerë dhe dy shoferë në autobus. Për fat të keq, 9 pasagjerë dhe një shofer mbetën të vdekur”, tha Trut.

Ai më tutje ka pohuar se “44 pasagjerë u pranuan në spitalin e Slavonski Brod. Tetë prej tyre janë në gjendje të rëndë, katër u operuan. 14 pasagjerë dhe një shofer janë në stacionin e policisë, në pritje për t’u akomoduar në një strukturë të siguruar nga qarku”, tha Trut teksa ka pohuar se kishte fëmijë në autobus.

Ndryshe, në vendin e ngjarjes ka shkuar edhe Ministri i Shëndetësisë së Kroacisë, Vili Berosh.

/proinformacion.com

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close