Ka vdekur ikona e filmit francez,Jean-Paul Belmondo

Aktori i njohur francez Jean-Paul Belmondo vdiq të hënën në shtëpinë e tij në Paris në moshën 88-vjeçare.
Ky lajm u njoftua nga avokati i tij për agjencinë AFP.

Belmondo u bë i famshëm për rolet e tij në filmat e Valës së Re në vitet 1960, dhe në vitet 1970 ai u bë një yll i filmave aksion.
Ai ishte më i njohur për rolet e tij në filmat “Deri në frymën e fundit” (1960) dhe “Njeriu nga Rio” (1964).

Pasi pësoi një goditje në tru në 2001, Belmondo ndaloi aktrimin, por u kthye në skenë në vitin 2008 dhe luajti në “Njeriu dhe Qeni i Tij” i Francis Huster. Në vitin 2015, ai njoftoi se po tërhiqej përfundimisht nga kinemaja.LSh

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close