Pse është mirë t’i hani 12 kumbulla në ditë

Vetëm 12 kumbulla në ditë mund të përmirësojnë shëndetin tuaj. Ato njihen si një multivitaminë natyrale, por shumë prej nesh nuk e kanë zakon t’i hamë ato rregullisht.

Që do të thotë që gjatë sezonit, ju hani këtë frut të shijshëm çdo ditë dhe kështu zvogëloni rrezikun e zhvillimit të kancerit të zorrës së trashë.

Kur të mbarojë sezoni i kumbullave të freskëta, sigurohuni që të përfshini edhe kumbulla të teruna në menunë tuaj.

Duke konsumuar 12 kumbulla në ditë, ju gjithashtu mund të rregulloni kolesterolin, të rrisni densitetin e kockave dhe të forconi sistemin tuaj imunitar.

Pse kumbullat janë të mira për ju?

Një kumbull e freskët përmban mesatarisht 113 mg kalium.
Ky mineral ndihmon në kontrollin e presionit të lartë të gjakut dhe kështu zvogëlon rrezikun e goditjes në tru, dhe ky frut veror është i njohur edhe për përfitimet e tij në aparatin tretës.

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close