Sardele të pjekura në skarë:

Përfitoni nga më të mirat që ofron moti i ngrohtë dhe gatuani diçka në zjarr!

Përbërësit:

– 12 sardele;
– 250 g kripë të trashë deti;
– 25 ml vaj ekstra të virgjër;
– lëng prej 2 limonëve të gjelbër;
– kripë deti dhe piper i larmë, sipas shijes.

Përgatitja:

  1. Sardelet e mëdha lani dhe pastroni. Nëse ju pëlqen, ju mund të përdorni zorrët, në këtë mënyrë do të merrni një shije.

  2. Spërkateni shumë me paketimin e kripës së detit në një copë folie më të madhe mbi të cilën do të vendosni sardelet. Spërkatni me më shumë kripë, mbuloni me folie dhe vendosni në frigorifer të qëndrojnë për të paktën një orë.

  3. Kur përgatitni skarën, nxirrni peshkun nga frigoriferi, hiqni pjesën më të madhe të kripës dhe vendosini në pllakën e skarës.

  4. Përzieni vajin dhe lëngun e gjysmë limoni të verdhë dhe lyeni plotësisht sardelet me përzierjen që rezulton. Piqni në skarë mbi nxehtësi të lartë, 4 deri në 5 minuta nga të dy anët, duke i lyer herë pas here.

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close