Gjukanoviqi në Kroaci,mesazh për Beogradin zyrtar

Presidenti i Malit të Zi,Milo Gjukanoviq sot ka arritur në vizitë zyrtare në Kroaci,ku ai është pritur nga presidenti kroat Zoran Milanoviq.

Siç njoftojnë mediat kroate ,kjo vizitë do të ndodhte ashtu ashtu ,në një kohë të mavonshme,por për shkak të ngjarjeve të fundit në Cetinje të shkaktuara nga Kisha pravosllave serbe ,thirrja për vizitë është përshpejtuar.

“Ftesa u pasua pas këtyre ngjarjeve të çuditshme dhe të vështira ditëve të fundit në Cetinje. Vizita ishte menduar të ndodhte gjithsesi, por këto ngjarje e përshpejtuan atë. Ne donim të mbështesnim Malin e Zi të hapur, pjesën më të madhe nga kjo e sqaruam . Në 1997, Mali i Zi më bëri mua pyes veten ndoshta ky shtet do të jetë ndryshe. Kjo ishte kur protestuesit në një marshim në Tuz, pranë Podgoricës, ku jetojnë shqiptarët katolikë, kur “shenjtria” shkoi atje t’i qëronte hesapet fizikisht (me protestuesit shqiptar.vr.jonë), u ndaluan nga policia. “Që atëherë, Mali i Zi është ndryshe, kandidat për anëtarësim në BE dhe ka hapur kapitullin e tij të fundit, “tha Milanoviq në fjalimin e tij hyrës,përcjell Jutarnji list”.

Përderisa presidenti Gjukanoviq ,nga ana e tij ka shprehur kënaqësinë falenderimin për ftesën nga Zagrebi zyrtar.

“Unë jam i kënaqur me qëndrimin e sotëm në Zagreb. Unë jam mirënjohës për ftesën për një vizitë kthyese dhe për zgjedhjen e mirë të terminit për realizimin e vizitës. Unë dua të shpreh pikëpamjen time për marrëdhëniet tona. Për këtë qëllim, ne kemi kontakte të shpeshta politike në nivelin më të lartë, i cili mbështetet nga vizita e sotme. Ne ishim në bisedime të fokusuara në përpjekjet euroatlantike, do të përsërisja se për ne e ardhmja evropiane dhe euroatlantike është e barabartë me stabilitetin e Ballkanit. Për këtë neve na goditë deficiti i kujdesit të Europës për ngjarjet në Mal të Zi ”, tha Gjukanoviq.

“Rusia po vepron në Ballkanin Perëndimor për të promovuar interesat gjeopolitike. Mesazhi që marrim nga Moska është se anëtarësimi ynë në NATO nuk është një zgjedhje e mirë gjeopolitike. Unë tashmë kam thënë se nuk ka alternativë për të ardhmen euroatlantike.”Nga fqinjtë të cilët më së miri e njohin rajonin tonë do të kemi përkrahjen në zgjimin e vëmendjen e Europës disi të fjetur ,që të na ndihmojnë që të mos rrëshqitet nga ajo udhë.Biseduam edhe për bashkëpunimin bilateral.Unë do të doja të falënderoja Kroacinë për format e ndryshme të mbështetjes, nga ajo politike në atë profesionale dhe materiale. Kohët e fundit kemi marrë 10,000 vaksina Astrazeneca nga Kroacia, “shtoi Presidenti i Malit të Zi.

Presidenti i Kroacisë Milanoviq shpjegoi se ftesa për Gjukanoviqin ishte gjithashtu një mesazh për Beogradin zyrtar.

“Ftesa për Gjukanoviqin është gjithashtu një mesazh për Beogradin, kur kolegu nga Mali i Zi bëri pyetjen për mbështetjen e bashkësisë ndërkombëtare për zgjedhjet e reja në Mal të Zi, është pyetje që shkon jashtë mundësive të mia. Por unë mbaj mend gjithçka nga ato nëpër të cilat kaloi Kroacia. Berlini, Brukseli joekzistent kur bëhet fjalë për mbështetjen e Sarajevës, Zagrebit, Beogradit … mesazhi im është: merruni me veten. Brukseli po, por në atë masë sa të doni të jeni anëtar i BE-së.Ajo që tani qëndron midis BE-së dhe Malit të Zi “Zgjedhjet në Francë? Po, por edhe kjo do të kalojë shpejt. Fakti që nuk ka luftë, nuk ka asnjë arsye që Evropa t’i mbajë sytë mbyllur,” tha Milanoviq, raportohet nga Jutarnji list./LSh

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close