Izraeli kap dy palestinezët e fundit që ikën nga burgu

Ushtarët izraelitë kanë kapur dy të burgosurit e fundit palestinezë, nga gjashtë sa kanë ikur nga një burg i sigurisë së lartë dy javë më parë, ka thënë ushtria izraelite më 19 shtator.

Dy burrat janë arrestuar nga forcat speciale gjatë një bastisjeje në Jenin, në veri të Bregut Perëndimor, është thënë në deklaratën e ushtrisë.

“Bashkë me dy terroristët, dy bashkëpunëtorë që u kanë ndihmuar terroristëve janë kapur po ashtu”, është thënë në deklaratë, duke shtuar se të katër personat janë transferuar për marrje në pyetje.

Gjashtë të burgosurit, të cilët janë në mbajtje për sulmet kundër shtetit hebre, kanë ikur nga burgu Gilboa më 6 shtator, pasi kanë gërmuar një tunel nën qelinë e tyre dhe kanë dalë jashtë.

Javën e kaluar, katër persona tjerë që kanë ikur, janë zënë në një kërkim masiv, që ka përfshirë dronë, pika kontrolli nëpër rrugë dhe mision ushtarak në Jenin, ku janë rritur shumica e burrave.

Të gjashtë personat kanë qenë anëtarë të grupeve militante palestineze, duke përfshirë Xhihadin Islamik dhe krahun e armatosur në Lëvizjes Fatah, të presidentit palestinez, Mahmuh Abbas.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close