5 Tetor 2011 – Vdes themeluesi i “Apple”, Steve Jobs

Steve Jobs, bashkëthemeluesi vizionar i “Apple Inc”, që revolucionarizoi industritë kompjuterike, muzikore dhe të komunikimeve mobile me pajisje si Macintosh, iPod, iPhone dhe iPad, vdiq në moshën 56 vjeçare pas komplikacioneve të shkaktuara nga kanceri në pankreas. I lindur më 24 shkurt 1955 në San Francisko të Kalifornisë, nga çifti i studentëve Joanne Schieble dhe Abdulfattah Jandali, ky një emigrant sirian, Jobs i jepet për adoptim
Paul Jobs, një punonjës në Silicon Valley dhe gruas së tij Clara.
Pas diplomimit në shkollën e mesme në Cupertino të Kalifornisë në vitin 1972, Jobs ndoqi shkollën Reed College në Portland, Oregon, vetëm për një semester, ndërsë më pas udhëtoi për në Indi dhe studioi Budizmin. Në vitin 1976, ai dhe shoku i tij inxhinier kompjuterik Stephen Wozniak, themeluan “Apple Computer” në garazhin e prindërve të Jobs-it në Los Altos të Kalifornisë.
Në vitin 1977, Jobs dhe Wozniak prodhuan Apple II, kompjuterin e parë personal që u bë tejet popullor. Në vitin 1980, Apple filloi të shitet masivisht tek blerësit e zakonshëm, dhe Jobs u bë një multimilioner. Katër vjet më vonë, Apple promovoi Macintosh, një nga kompjuterat e parë personalë, që i lejonte njerëzit të lundronin duke klikuar një ‘mouse’ në vend se të shtypnin komanda në tastierë.
Në vitin 1985, Jobs u largua nga kompania pas një debati të ashpër me bordin e drejtorëve të “Apple”. Po atë vit, ai krijoi NeXT, një biznes që zhvillonte kompjutera me performancë të lartë.
Në vitin 1997 rrikthehet në drejtimin e “Apple’, dhe nën udhëheqjen e tij kompania gati e falimentuar, u shndërrua në një nga korporatat më të pasura të planetit.
Një përsonazh karizmatik, maniak i perfeksionizmit, Jobs thuhej se zotëronte aftësinë për të gjetur me intuitë atë që klientët dëshironin para se ta dinin vetë. Kështu “Apple: prezantoi një seri pajisjesh novatore dixhitale, duke përfshirë iPod-in portativ për të dëgjuar muzikë në 2001, iPhone në 2007 dhe kompjuterin tablet në vitin 2010, që u bënë pjesë e jetës së përditshme moderne.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close