Kancelari Kurz kërkon një datë për anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Kancelari austriak Sebastian Kurz tha sonte në Lubjanë se Austria do të donte një datë për zgjerimin e BE-së në Ballkanin Perëndimor.

“Nëse nuk ka datë, atëherë shpesh do të thotë që ritmi po ngadalësohet,” tha Kurz në një deklaratë për mediat para Samitit të nesërm BE-Ballkani Perëndimor.

Ai vlerësoi se është pozitive që Samiti BE-Ballkan Perëndimor po mbahet dhe se ka një angazhim të BE-së për zgjerimin.

I pyetur për spekulimet se presidenti i Francës Emmanuel Macron nuk do të ndryshojë qëndrimin e tij të fortë mbi zgjerimin e BE-së para zgjedhjeve presidenciale, Kurz tha se një gjë të tillë e konsideron të gabuar.

Kurz shprehu kënaqësinë që një takim i drejtpërdrejtë me përfaqësuesit e vendeve të Ballkanit Perëndimor po mbahet përsëri, duke kujtuar se takimi i fundit i tillë ishte në 2018 para pandemisë.

Ai falënderoi kryeministrin slloven Janez Jansa për organizimin e takimit dhe vuri në dukje se ka një zhvillim pozitiv në Ballkanin Perëndimor përmes reformave.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close