Vdes ish-presidenti i Iranit, Abolhassan Banisadr

Ka vdekur në moshën 88-vjeçare, Abolhassan Banisadr, presidenti i parë i Iranit pas revolucionit të vitit 1979. Ai më pas ishte larguar nga vendi dhe ishte shndërruar në kundërshtar të qeverisë teokratike iraniane.

Në një deklaratë e lëshuar nga familja thuhet se Banisadr vdiq më 9 tetor në një spital në Paris dhe prej një kohe po vuante nga sëmundje, por nuk janë dhënë më shumë detaje.

Banisadr ishte president i Iranit gjatë krizës 444-ditore kur 52 amerikanë ishin mbajtur peng nga studentët radikalë. Ai po ashtu ishte presidenti i parë që u largua nga parlamenti, pas 16 muajsh në detyrë.

Banisadr u lind në Hamadan më 22 mars, 1933 dhe ka studiuar për financa në Paris pas Luftës së Dytë Botërore. Babai i tij ishte klerik i afërt me Ayatollah Khomeini, i cili më vonë udhëhoqi Revolucionin Islamik që largoi nga pushteti monarkinë e Iranit.

Banisadr raportohet se për herë të parë e ka takuar Khomeinin në funeralin e babit të tij më 1972.

Ai kishte qenë pjesë aktive e lëvizjeve në ilegalitet të studentëve, që kundërshtonin qeverinë e Shah Mohammad Reza Pahlavi dhe ishte arrestuar dy herë. Në kohën sa jetonte në Francë, ai ishte bashkuar lëvizjeve fetare të inspiruara nga Khomeini dhe më 1979 u kthye në Iran së bashku me Khomeinin një muaji pasi Pahlavi ishte larguar nga shteti.

Ai ka mbajtur postin e ministrit të Financave dhe atë të Jashtëm në qeverinë teokratike para se të zgjidhej president në shkurt të vitit 1980. Një vit më vonë, ai kishte mosmarrëveshje me Khomeinin, i cili, si lider suprem, kishte autoritet absolut në Iran.

Parlamenti i Iranit e rrëzoi nga pushteti Banisadrin më 21 qershor 1981. Ai u largua në Francë ku bashkëthemeloi Këshillin Kombëtar për Rezistencë të Iranit dhe u bë kundërshtar i zëshëm i Qeverisë iraniane, duke e akuzuar Khomeinin dhe pasardhësit e tij se janë përgjegjës për dhunën në Lindjen e Mesme.

Ai kishte dënuar shtypjen e protestave pas zgjedhjeve presidenciale të vitit 2009, që u fituan nga Mahmud Ahmadinejad.

Gjatë një interviste dhënë për Radion Evropa e Lirë më 2019, në 40-vjetorin e Revolucionit iranian, Banisadr kritikoi gjerësisht regjimin e Iranit dhe për mënyrën e mbajtjes së zgjedhjeve

“Jo vetëm që zgjedhjet në Iran nuk janë të lira, por ato gjithashtu poshtërojnë votuesit, sepse nuk ka liri për të garuar e as për të votuar”, kishte deklaruar ai.

Ai po ashtu kishte thënë se kolapsimi i regjimit iranian “është i pashmangshëm”.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close