Messi, Mbappé, Neymar dhe Ronaldo mes kandidatëve për Topin e Artë 2021

The Ballon d’Or trophy is displayed during a press conference to present the new Ballon d’Or trophy, on the outskirts of Paris, on September 19, 2019. (Photo by Thomas SAMSON / AFP)

ATSH-AFP/ – Lionel Messi, i kurorëzuar gjashtë herë, Kylian Mbappé, Neymar, Karim Benzema, Jorginho, N’Golo Kanté dhe Cristiano Ronaldo shfaqen në listën e 30 kandidatëve për Topin e Artë.

Pas një viti 2020 pa fitues, për shkak të garave të cunguara nga COVID-19, 30 lojtarë dhe 20 lojtare janë sërish në garë për Topat e Artë, të caktuar nga një panel gazetarësh ndërkombëtarë dhe që do të ndahen më 29 nëntor në Théâtre du Châtelet në Paris.

Ylli i Paris SG, Lionel Messi, fitues i Kupës së Amerikës këtë verë me Argjentinën, së bashku me shokët e tij të skuadrës, Kylian Mbappé dhe Neymar, gjysmëfinalistë të C1, janë pjesë e listës.

Fituesi i Ligës së Kampionëve me Chelsean, i kurorëzuar kampion evropian me Italinë dhe tashmë i kurorëzuar lojtari i vitit nga UEFA, mesfushori Jorginho është padyshim i pranishëm.

Shoku i tij francez, N’Golo Kanté, i zgjedhuri i ndeshjes në gjysmëfinale dhe finale të C1, është gjithashtu në listë.

Pesë herë fituesi i trofeut dhe i treti në vitin 2019, Cristiano Ronaldo nuk e humb thirrjen dhe gjen në anën e tij ish-shokun e skuadrës së Real Madridit, Karim Benzema.

Nga ana tjetër, Antoine Griezmann, një tjetër sulmues i skuadrës franceze, nuk është në listë.

Gjithashtu, i pranishëm, sulmuesi polak nga Bayern Munich, Robert Lewandoëski, Këpuca e Artë Evropiane (41 gola) dhe sulmuesi norvegjez nga Dortmund Erling Haaland, golashënuesi më i mirë në C1 (10 gola).

Ashtu si anglezi Harry Kane, janë kandidatë edhe Mason Mount, Phil Foden dhe Raheem Sterling, finalistë të Euros.

Mbrojtësi danez Simon Kjaer, gjysmëfinalisti i Euros, kalon në vendin e 30-të.

Midis grave, fituesja e vitit 2019, amerikania Megan Rapinoe, e eliminuar në çerekfinale në Lojërat Olimpike të Tokios, nuk shfaqet në kandidime, ndryshe nga kanadezja Christine Sinclair, kampione olimpike.

FC Barcelona, ​​fituese e C1 për femrat, përfaqësohet fuqishëm veçanërisht me Alexia Putellas, tashmë e kurorëzuar si lojtarja e vitit e UEFA-s dhe Jennifer Hermoso, golashënuesja më e mirë e C1.

Për më tepër, dhjetë portierë do të konkurrojnë për Trofeun Yachine.

Midis tyre janë portierët e PSG-së, Gianluigi Donnarumma, kampion evropian me Italinë (gjithashtu në listën e Topave të Artë) dhe Costa Rican Keylor Navas, si edhe senegalezi Edouard Mendy, fitues i C1 me Chelsea-n.

Për Trofeun Kopa, i cili shpërblen lojtarin më të mirë nën 21 vjeç, mes 10 kandidatëve, spanjolli Pedri, anglezi Jude Bellingham, Mason Greenwood dhe Bukayo Saka apo edhe gjermani Jamal Musiala janë në garë./

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close