Irani thotë se ka arrestuar 10 spiunë që punonin për agjencitë e huaja

Irani tha se ka arrestuar 10 persona për të cilët thuhet se janë të lidhur me shërbimet e huaja të inteligjencës, njoftoi të martën agjencia zyrtare e lajmeve IRNA.

Arrestimet, sipas raportimeve, janë bërë në provincën jugore Bushehr.

Raporti tha se agjencia e inteligjencës iraniane i arrestoi 10 personat pas vëzhgimit “të sofistikuar dhe të vazhdueshëm”. Agjencia nuk i ka përmendur vendet me të cilat ishin të lidhur të dyshuarit, transmeton AP.

Këto persona kanë punuar për vendet në “rajon”, shërbimet e inteligjencës të të cilëve kanë vepruar si bashkëpunëtorë dhe përfaqësues të agjencive spiune të “vendeve armiqësore”, u tha në raport.

Kjo ishte një referencë ndaj vendeve armike të Iranit: Izraelit dhe SHBA-së.

Në provincën Bushehr është termocentrali i vetëm bërthamor i Iranit që u vendos në funksion në vitin 2011 me ndihmën e Rusisë.

Në korrik, Irani tha se autoritetet arrestuan anëtarët e një grupi të lidhur me agjencinë e inteligjencës Mossad të Izraelit, derisa po zhvilloheshin protestat e vazhdueshme mbi mungesën e ujit në jugperëndim të vendit.

Në vitin 2019, Irani tha se arrestoi 17 iranianë të akuzuar për spiunazh për Agjencinë Qëndrore të Inteligjencës (CIA) të SHBA-së dhe raportoi se disa prej tyre ishin dënuar me vdekje.

Irani herë pas here njofton ndalimin e njerëzve për të cilët thotë se spiunojnë për vendet e huaja, përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close