Ekspansioni turk dhe krenaria që vlenë një kamion oriz?

Valon Kurtishi


tikaKaos i papare kandaharian ne keto momente ne qender te Tetoves. Nje organizate nacionaliste turke qe mision te shprehur publik (mission statement) ka, “perhapjen e gjuhes turke ne territoret dikur te sunduara nga ne”!!! ka sjelle per nje iftar kolektiv ca kamiona me oriz nga Azia per ca shpirtshitur pa identitet kombetar shqiptar neTetove. Coroditje kolektive nen tingujt asfiksues te nje muzike jenicerse dhe britmave te frikshme ne nje gjuhe te pakuptueshme per qytetaret tane. Maqedonasit me Mijalkovet e tyre te ndryshem te shkolluar per lufte speciale kunder shqiptareve, filmojne keto pamje dhe ua shperndajne ambasadave te SHBA, Gjermanise, Britanise, Frances, Italise, Kanadase, Rusise, Kines, Japonise, Indise etj d.m.th krejt atyre fuqive te medha qe vendosin ne politiken globale dhe fatet e popujve te vegjel si i yni. Thelbi i naratives maqedonase eshte ai i vjetri, i manualeve te Cubriloviqit e Andriqit te 100 viteve me pare: “Keta jane turq te ardhur ketu ne trojet e lashta maqedonase nga Azia e vogel. Kur te vije momenti i duhur te na lejoni ti ‘kthejme’ prapa ne trojet e tyre ne Azi”. Kurse shqiptaret autoktone europiane ne keto troje te lashta ilire bejne gjume te rende dhe bien koke e kembe ne kurthet e ngritura nga nacionalistet sllave ne bashkepunim me nacionalistet turq. Narkoza 500 vjecare nuk del lehte.

P.S Nga hipokrizia e rejshme gjoja dashamirese e dikurshme tashme kane kaluar ne arogance te hapur. Nuk respektojne as gjuhen shqipe. Ne Tetoven me 85 % shqiptare shkruajne vetem ne nje gjuhe te panjohur aziatike.

O tempora o mores

https://www.facebook.com/valonarnori?fref=nf

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close