Mbi 767 mijë qytetarë vaksinohet me dozën e dytë antiCOVID-19

Nga fillimi i procesit të vaksinimit e deri më tani në Kosovë janë dhënë 1.630.082 doza të vaksinës antiCOVID-19. Sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) 767 mijë e 742 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë antiCOVID-19.

Ndërkohë që në vend sipas raportit të fundit të IKShPK-së, 8 qytetarë kanë rezultuar pozitivë.

Aktualisht në vend janë 314 raste aktive.

Me qëllim të parandalimit të përhapjes së virusit korona dhe parandalimit të infektimit me këtë virus vdekjeprurës, institucionet shëndetësore e shtetërore kanë vendosur masat antiCOVID-19. Së fundmi me 6 dhjetor hyrën në fuqi masat e reja të cilat i bëri të ditur kryeministri i vendit, Albin Kurti dhe ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi nëpërmjet një konference për medie që u mbajt të dielën.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close