Kuvendi i Partisë Demokratike (i Berishës) shkarkon Bashën

Pas verifikimit të mandateve dhe identifikimit të 4935 delegatëve u mblodh në Tiranë, Kuvendi i Jashtëzakonshëm i Partisë Demokratike opozitare.

Ish-kryetari Sali Berisha paralajmëroi që të mos shkelë në Tiranë, presidentin e serbëve Aleksandër Vuçiq, akuzoi kryeministrin Edi Rama për lidhje me Serbinë dhe kundërshtoi “Open Balkan” që tha se ka rrethuar Kosovën si kurrë më parë.

Kuvendi i Jashtëzakonshëm i Partisë Demokratike opozitare shkarkoi kryetarin Lulzim Basha, Sekretarin e Përgjithshëm, nënkryetarët, kryesinë dhe shfuqizoi vendimet e derimëtashme.

Kuvendi i vetëmbledhur nga anëtarësia miratoi 67 ndryshime statutore ku bie në sy neni që shkarkon kryetarin e partisë, pra jo dorëhiqet, kur humbet zgjedhjet, rapotoi korrespondenti i RTK-së Denion Ndrenika.

Kuvendi me mijëra pjesëmarrës ishte fundi i lëvizjes “Foltorja” të ish-kryetarit Sali Berisha pas përjashtimit nga grupi i deputetëve meqë u shpall “Non grata” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për korrupsion dhe minim të demokracisë.

Ish-president dhe kryeministër Berisha i ka hedhur poshtë akuzat e Uashingtonit duke theksuar se vendimi lidhet me mospajtimin për ndarjen e Kosovës, lobime të qeverisë së Shqipërisë dhe e ka veçuar çështjen personale nga rithemelimi i Partisë Demokratike.

Ish-kryeministri Berisha pati paralajmërim për presidentin e serbëve Aleksandër Vuçiq, akuzoi për lidhje me Serbinë kryeministrin Edi Rama dhe kundërshtoi nismën e “Ballkanit të Hapur”:

“T’i japim fund politikave antishqiptare të Qubriloviqit shqipfolës Edi Rama. Tirana nuk ka qenë si sot epiqendër e Luftës së Ftohtë kundër Prishtinës. “Ballkani i Hapur” është Ballkani i Hegjemonisë serbe, i influencës ruse, të zëvendësojë procesin e Berlinit me procesin e Putinit. Paralajmërojmë Gëbelsin e Millosheviqit, Sllobodanin e ri, mos mendo të vish ndonjëherë në Tiranë”!

Zoti Berisha kritikoi udhëheqjen e partisë për humbjet e vazhdueshme pas 2013 përballë socialistëve që i akuzoi si “të inkriminuar” të kryeministrit Edi Rama.

Kuvendi i parë i vetëmbledhur nga antarësia u zhvillua në ditën e 31-vjetorit të Partisë Demokratike, me ç’rast në selinë qendrore para dhjetëra mbështetësve foli kryetari Lulzim Basha dhe u përurua memoriali me firmat e themeluesve:

“Ditëlindje e thyer për shkak të shkelmimit të një vlere: vendosjes së interesit personal mbi interesin e demokratëve, mbi interesin e Shqipërisë, mbi interesin kombëtar. Por, ne mësojmë dhe ecim përpara”!

Kuvendi i Jashtëzakonshëm votoi kryetar nderi ish-themeluesin, udhëheqësin e Lëvizjes Studentore “Dhjetor ‘90”, deputetin e vrarë Azem Hajdari.

Kuvendi votoi edhe rikthimin e vulës dhe siglës së parë të Partisë Demokratike.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close