Bennett, kryeministri i parë izraelit që viziton EBA-në

FILE PHOTO: Naftali Bennett, Israeli parliament member from the Yamina party, gives a statement at the Knesset, Israel’s parliament, in Jerusalem, June 6, 2021. Menahem Kahana/Pool via REUTERS/File Photo – RC2QVN94QSQD

Naftali Bennett është kryeministri i parë izraelit, i cili udhëton në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) për vizitë zyrtare.

“Kryeministri, Naftali Bennett do të udhëtojë në vizitën e parë zyrtare në Emiratet e Bashkuara Arabe me ftesë të princit të kurorës së Abu Dabit, Mohammed bin Zayed,” njoftoi zyra e kryeministrit izraelit më 12 dhjetor.

Të hënën, Bennett pritet të takohet me princin e Abu Dabit, Mohammed, ndryshe, de facto sundimtar i shtetit.

Bisedimet në mes të dy zyrtarëve pritet të përqendrohen në raportet mes dy vendeve por do të flitet edhe për tema të tjera që ndërlidhën me ekonomi apo rajon.

Shtatorin e vitit të shkuar, Izraeli nënshkroi një mori marrëveshjesh me EBA-në dhe Bahrejnin për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike.

Në verë, EBA hapi ambasadën e saj në Tel Aviv. Shtetet madje vendosen edhe fluturime direkte derisa ekonomia konsiderohet pika e përbashkët në afrimin e raporteve.

Megjithatë, Izraeli njëjtë sikurse Emiratet e Bashkuara Arabe krijuan aleancë edhe për ballafaqim me Iranin.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close