Vendet baltike dhe Polonia sigurojnë mbrojtjen e NATO-s

Në samitin e NATO-s në Varshavë,përfaqësuesit e aleancës dhe Bashkimit Europian ranë dakord për vendosjen e forcave shumëkombëshe në vendet baltike dhe në Poloi për të penguar çdo lloj agresioni të mundshëm Rus.

23156262550_470211e6c5_b

Samiti vendosi që sulmi ndaj një anëtari të konsiderohet si një sulm ndaj tërë aleancës.Kancelarja gjermane ,merkel shprehu angazhimin e Brukselit në nismën e përbashkët ndaj sfidave të sigurisë.Aleanca 28 kombëshe pritet të vendosë katër batalione me 3 000 deri 4 000 trupa ushtarake në shtetet baltike dhe në Poloninë Lindore.Për të garantuar qetësi në vendet lindore anëtare të NATO-s.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close