CNN: Rusia sinjalizon se mund të ngushtojnë synimet e luftës

ATSH/ – Jo shumë kohë pasi presidenti amerikan, Joe Biden mbërriti në Poloni, ushtria ruse sinjalizoi se mund të reduktonte synimet e saj të luftës, sipas CNN.

Pas një muaji të një lufte të ashpër në të cilën trupat ruse janë përballur nga rezistenca e papritur dhe e ashpër ukrainase dhe kanë dështuar të kapin qytetet kryesore në të gjithë vendin, gjeneralmajori Sergei Rudskoi tha se Rusia tani do të përqendrohet në mposhtjen e forcave ukrainase në Donbasin Lindor, rajon ku separatistët e mbështetur nga Rusia kanë luftuar që nga viti 2014.

Ai tha se “faza e parë e operacionit” ishte “kryesisht e kryer”, me fuqinë luftarake të Ukrainës “reduktuar ndjeshëm”.

Por, nuk është aspak e qartë se konflikti më i madh mund të mbyllet.

Ai shtoi se Rusia “nuk e përjashton” që forcat e saj të sulmojnë qytetet kryesore të Ukrainës si Kievi, megjithëse ai tha se marrja e tyre nuk ishte një objektiv kryesor.
Njoftimi i Rusisë erdhi pasi efektet e tmerrshme të luftës mbi civilët po bëhen gjithnjë e më të rënda.

Të premten, zyrtarët në qytetin e rrethuar të Mariupolit njoftuan se të paktën 300 njerëz ishin vrarë në sulmin e javës së kaluar në një teatër lokal që po përdorej si strehim./

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close