Sekretari amerikan i Shtetit, Blinken: Albright na bashkoi për t’i shpëtuar shqiptarët

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka përmendur Kosovën në deklaratën e tij për vdekjen e ish-sekretares amerikane, Madeleine Albright.

Blinken thotë se falë Albright SHBA-të i mbrojtën shqiptarët në Kosovë kundër agresionit serb.

Po ashtu, Blinkeni tha se sot, ka një shesh dhe një rrugë në Kosovë me emrin e Madeleine Albright, si dhe një statujë e saj është e vendosur në kryeqytet.

“Dhe falë saj jo pak, Polonia, Hungaria dhe Republika Çeke iu bashkuan NATO-s dhe Shtetet e Bashkuara mbrojtën shqiptarët etnikë në Kosovë kundër agresionit serb. Sot, ka një shesh dhe një rrugë në Kosovë me emrin Madeleine, dhe një statujë e saj qëndron në kryeqytet”, tha ndër tjerash Blinken.

“Madeleine Albright ishte një diplomate brilante, një udhëheqëse vizionare, një pioniere e guximshme, një mentore e përkushtuar dhe një person i madh dhe i mirë që e donte thellësisht Shtetet e Bashkuara dhe ia kushtoi jetën e saj shërbimit të saj. Ajo ishte gjithashtu një shoqe e mrekullueshme për shumë njerëz, përfshirë mua”, shtoi Blinken.

Kujtojmë se Madeleine Albright vdiq dy ditë më parë në moshën 84 vjeçare.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close