Kapet i shumëkërkuari Nuredin Dumani

ATSH – I. Vata/ Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, së bashku me Drejtuesin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan Kreshnik Ajazi, zhvilluan një konferencë për shtyp pas mesnate për operacionin policor të koduar “Arratia”.

Nano shprehet se, mbrëmjen e datës 29 mars 2022, nga strukturat e Policisë së Shtetit është finalizuar me sukses operacioni policor i koduar “Arratia”, në kuadër të të cilit u bë e mundur kapja dhe arrestimi i një prej personave më të kërkuar, i dyshuar për kryerjen e disa vrasjeve.

“Më datë 29 mars 2022, rreth orës 22:25, në lagjen “Apollonia”, në Fier, si rezultat i punës profesionale të strukturave të Policisë së Shtetit, u bë lokalizimi dhe kapja e një prej personave më të kërkuar në vendin tonë, shtetasit Nuredin Dumani.Në finalizimin e operacionit, bazuar në informacionet e siguruara nga Policia e Elbasanit, u angazhuan forcat Speciale RENEA, Forca e Posaçme Operacionale në Policinë e Shtetit dhe Forcat e Drejtorisë Vendore të Policisë Fier. Gjatë operacionit, bashkë me shtetasin Nuredin Dumani, u bë e mundur kapja dhe arrestimi i shtetasit H. H., 40 vjeç, banues në lagjen Apollonia, Fier, i cili u kap i armatosur me një armë zjarri pistoletë në brez dhe me një pistoletë në automjet”, thekson ai.

Gjithashtu, Nano shton se nga kontrolli në banesën ku fshihej shtetasi Nuredin Dumani, u gjet dhe u sekuestrua edhe një armë zjarri kallashnikov, si dhe prova të tjera të cilat do të analizohen dhe vlerësohen nga grupi hetimor.

“Po gjatë operacionit, u kapën edhe 2 persona të tjerë, për të cilët grupi hetimor po punon me qëllim sqarimin e pozitës së tyre dhe të lidhjeve me personin e shumëkërkuar Nuredin Dumani. Sqarojmë se më datë 29 mars 2022, rreth orës 17:35, në aksin rrugor Elbasan-Cërrik, në Papër, është qëlluar me armë zjarri ndaj një automjetit tip “BMË”, në të cilin dyshohet se udhëtonte shtetasi i kërkuar. Pas marrjes dijeni për ndodhjen e kësaj ngjarjeje, falë veprimeve të shpejta dhe profesionale, si dhe ndjekjes në një kohë shumë të shpejtë nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Elbasan, u arrit të lokalizohej dhe të kapej shtetasi Nuredin Dumani.Grupi hetimor po punon për të sqaruar dinamikën e ngjarjes, si dhe pozicionin e shtetasit Nuredin Dumani, i cili në momentin e kapjes ishte i plagosur me armë zjarri. Gjendja e tij, sipas mjekëve, është e stabilizuar dhe pas ndihmës së parë në qytetin e Fierit është transportuar për në spitalin e Traumës në Tiranë, për ndihmë të specializuar mjekësore”, shprehet ai.

Në vijim, Nano shton se deri tani janë kapur e sekuestruar 2 armë zjarri pistoletë dhe 2 armë zjarri kallashnikov (një kallashnikov është sekuestruar nga Policia e Elbasanit).

“Gjej rastin të falënderoj të gjithë punonjësit e Policisë të angazhuar në këtë operacion, të cilët prej disa muajsh kanë punuar me intensitet dhe përkushtim për lokalizimin dhe kapjen e personave të shumëkërkuar. Falënderoj Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës dhe SPAK-un, për bashkëpunimin dhe mbështetjen e pakursyer dhe profesionale për strukturat hetimore të Policisë së Shtetit”, tha ai.

Policia e Shtetit mbetet e vendosur për goditjen e çdo aktiviteti kriminal, kapjen dhe vënien para drejtësisë të autorëve të tyre dhe personave të kërkuar që i shmangen hetimit.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close