Motra e Kim Yong-un kërcënon të përdorë armë bërthamore kundër Koresë së Jugut

ATSH-ANSA/- Koreja e Veriut do të përdorë armët e saj bërthamore për të “eliminuar” ushtrinë e Koresë së Jugut në rast të një sulmi parandalues ​​nga Seuli: është paralajmërimi i Kim Yo-jong, motrës së fuqishme të liderit Kim Jong-un, i përhapur nga media shtetërore.

Qëndrimi i motrës së liderit, gjithnjë e më qendror për strukturat e pushtetit të Phenianit, u maturua kur Koreja e Veriut rifilloi testet mbi armët që shkelin sanksionet ndërkombëtare dhe rezolutat e OKB-së, me ICBM-në e parë të lëshuar nga viti 2017.

Suh tha se ushtria e Koresë së Jugut kishte raketa me “aftësinë për të goditur me saktësi dhe shpejt çdo objektiv në Korenë e Veriut nëse ka shenja të dukshme të lëshimit të raketave”.

Koreja e Veriut do të festojë 110 vjetorin e lindjes së themeluesit Kim Il-sung, gjyshi i liderit aktual Kim më 15 prill: ditëlindja e ‘presidentit të përjetshëm’ është një nga ato ngjarje që Pheniani zakonisht feston me parada ushtarake mbresëlënëse, teste të mëdha të armëve ose lëshime satelitore.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close