Zelensky: Sanksionet ndaj Rusisë të përputhen me ashpërsinë e “krimeve të luftës”

ATSH-DPA/ – Presidenti ukrainas Volodymr Zelensky ka bërë thirrje për sanksione të mëtejshme ndaj Rusisë që të përputhen me ashpërsinë e “krimeve të luftës” të ushtrisë së saj në Bucha, ku u gjetën kufoma civile pas tërheqjes së Moskës.

Zelensky tha në video-mesazhin e tij mbrëmë theksoi se ”forcat ukrainase po mbajnë shumicën e zonave që Rusia u përpoq të pushtonte”. Ai tha se situata ishte më e vështira në lindje të vendit, në Donbass dhe Kharkiv.

Rusia po dërgon gjithashtu më shumë trupa për një ofensivë të re në Ukrainë. Ne dimë për përpjekje nga udhëheqja ruse për të mbledhur ‘idiotë të rinj’ mes kadetëve në shkollat ​​ushtarake, njerëz me përvojë luftarake dhe rekrutët, në mënyrë që t’i dërgojë ata në gjakderdhje në një ofensivë tjetër”, tha ai.

”Forcat ruse ka të ngjarë të kenë kryer gjithashtu mizori” në pjesë të tjera të Ukrainës, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki.

“Ajo që ne parashikuam fatkeqësisht ka ndodhur dhe ne kemi parë potencialisht vetëm majën e ajsbergut për shkak të vendit ku kemi pasur akses”, shtoi Psaki.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close