Zyrtarë të lartë evropianë nisen drejt Kievit

Dy zyrtarë të lartë të Bashkimit Evropian, Ursula von der Leyen dhe Josep Borrell, janë nisur drejt kryeqytetit ukrainas, Kiev, për të takuar presidentin e këtij shteti, Volodymyr Zelensky.

Kjo njëherësh është vizita e parë e liderëve të Perëndimit prej publikimit të imazheve për mizori në qytezën ukrainase, Buça.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe kryediplomati i BE-së, Josep Borrell, janë nisur me tren nga qyteza polake, Przemysl, vetëm 13 kilometra nga kufiri ukrainas.

Hapësira ajrore mbi Ukrainë është e mbyllur për udhëtime ajrore, për shkak të luftës.

Në mesin e muajit mars, kryeministrat e Polonisë, Sllovenisë dhe Republikës Çeke kanë udhëtuar me tren në Kiev, transmeton REL.

Javën e kaluar edhe presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola e ka vizituar kryeqytetin ukrainas.

Perëndimi ka ashpërsuar sanksionet ndaj Rusisë, pas imazheve që tregojnë për ekzekutime të civilëve në rrugët e Buças.

Zyrtarët lokalë kanë thënë që më shumë se 300 njerëz janë vrarë nga forcat ruse në Buça dhe rreth 50 prej tyre janë ekzekutuar.

Moska hedh poshtë akuzat.

Si përgjigje ndaj këtyre mizorive të dyshuara ruse, von der Leyen ka propozuar pakon e pestë me sanksione për të shënjestruar Rusinë.

Përfaqësuesit e 27 vendeve anëtare të BE-së, kanë përkrahur këto sanksione më 7 prill.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close