Çfarë do të ndodhë me trupin tuaj nëse hani një lugë mjaltë çdo natë para gjumit?

Mjalti në ushqim apo pije është i shëndetshëm, por çfarë ndodh kur hamë një lugë mjaltë para se të shkojmë në gjumë?

Mjalti përmban një lëndë ushqyese të quajtur triptofan, një hormon që na ndihmon të relaksohemi dhe i jep trupit një sinjal se është “koha për të fjetur”.

Ndonjëherë ne zgjohemi në mes të natës sepse truri ynë ka nevojë për glikogjen dhe stimulon gjëndrat mbiveshkore për të nxjerrë adrenalinën dhe kortizolin nga trupi. Për fat të mirë, mjalti përmban glikogjen, kështu që një lugë mjaltë para gjumit do t’ju ndihmojë të shmangni adrenalinën dhe të siguroni gjumë të mirë.

Presioni i lartë i gjakut është një nga faktorët që kontribuon në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës. Mjalti përmban një antioksidant që është vërtetuar se ul presionin e gjakut, kështu që një lugë mjaltë para gjumit është një mënyrë e thjeshtë për të mbajtur nën kontroll presionin e gjakut.

Trigliceridet janë një lloj yndyre e pranishme në gjak. Nivelet e larta të triglicerideve rrisin rrezikun e diabetit, por edhe sëmundjeve të zemrës. Mjalti lidhet me uljen e triglicerideve në trup – i kthen ato në aleatë që pastrojnë gjakun nga yndyrat e panevojshme.

Mjalti ka një efekt antibakterial që rrit imunitetin, duke ju bërë më të fortë në luftën kundër infeksioneve të shkaktuara nga bakteret, kërpudhat dhe viruset e shumta.

Përshpejton metabolizmin duke krijuar një efekt termogjenik. Kjo do të thotë se përmirëson qarkullimin, gjë që rrit temperaturën e trupit, duke ju ndihmuar të digjni yndyrën pa shumë probleme.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close