Përballje anijesh ushtarake amerikano-ruse në Jon

Një manovër shumë e ndjeshme amerikano-ruse po vazhdon prej ditësh në Mesdhe – raportojnë mediat botërore, duke iu referuar një shkrimi të gazetës italiane Il Giornale. Nga njëra anë, marina ruse po përpiqet të ushtrojë presion mbi anijet e NATO-s për t’i çuar drejt detit Jon, dhe nga ana tjetër, Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të dërgojnë bombardues B-52 mbi Evropë për të monitoruar situatën nga lart.

Imazhi më i fundit satelitor tregon se çfarë po ndodh në ujërat italiane të detit Jon, pranë bregut të Kalabrisë: “Sfida mes aeroplanmbajtëses amerikane ‘Truman’ dhe shkatërruesit rus ‘Kulakov’ duket si një lojë shahu: njëra është duke pritur lëvizjen e tjetrit”.

“Vrasës i aeroplanmbajtëses”

“Truman” drejton NATO-n në Mesdhe dhe një tjetër gazetë italiane, La Repubblica, raporton se anija transporton avionë luftarakë-bombardues F-18 Hornet, të cilët po “stërviten” në Detin e Zi dhe Baltik për të ofruar ndihmë për vendet më afër luftës në Ukrainë.

Shkatërruesi rus “Kulakov”, i kohës sovjetike, u modernizua plotësisht në vitin 2010: ekspertët thonë se ai është i pajisur edhe me raketa lundrimi “Caliber”, e njëjta armë me të cilën rusët synonin territoret e Ukrainës.

Kjo anije është në lëvizje së bashku me kryqëzorin e madh rus “Varjag”, i cili mund të godasë disa objektiva në të njëjtën kohë dhe për këtë arsye quhet “vrasësi i aeroplanmbajtësve”.

“Varjag” është kryqëzori i tretë më i madh i klasës “Glory”, me raketa të drejtuara, i ndërtuar për Marinën Sovjetike, dhe tani i shërben Marinës Ruse.

Përqendrimi i lartë i anijeve ruse në Mesdhe

Anija ndodhet në ujërat italiane që nga shkurti, si pjesë e një përqendrimi të forcave të marinës ruse të paparë më parë: kryqëzorë, avionë luftarakë, fregata dhe nëndetëse, njëra prej të cilave ndoshta është me energji bërthamore. Të gjitha anijet janë të pajisura edhe me raketa lundrimi ruse “Caliber”.

Një përqendrim i tillë i anijeve ruse në Mesdhe është pasojë e synimit të Moskës për të kontrolluar lëvizjen e NATO-s, dhe të tjerëve për të ndërhyrë në parandalimin e hyrjen së anijeve armike në Detin e Zi.

Transportuesi amerikan “Truman”, i teti i klasit “Nimitz” në marinën amerikane, pret si siguri bombarduesit “B-52” që fluturojnë mbi zonat ku ndodhen ekuipazhet ruse.

Qëndrimi i gjatë në det krijon probleme

Në situatën aktuale, “Varyag” dhe “Kulakov” po ndjekin “Truman” në detin Jon. Por për Moskën, kjo manovër nuk është e lehtë, sepse qëndrimi i gjatë në det i krijon probleme flotës së saj, e cila nuk arriti të mbërrinte në Krime për furnizime, sepse Turqia pengon kalimin e anijeve ushtarake përmes detit të Bosforit.

Pentagoni gjithashtu duket se po rishikon prioritetet e tij: “Truman” u befasua nga kriza ukrainase sepse ishte në një mision në Gjirin Persik përpara se të fillonte, dhe u urdhërua të ndalonte dhe më vonë të lundronte për në Mesdhe, ku iu bashkuan disa kryqëzorë./infoshqip

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close