​Rusia konfirmon fundosjen e anijes kryesore luftarake “Moskva”

Ministria ruse e Mbrojtjes ka konfirmuar se anija kryesore luftarake e saj “Moskva”, është fundosur.

Ukraina pretendon se goditi anijen 86 metra me raketat e saj Neptun, raporton BBC.

Anija me 510 ekuipazhe ka udhëhequr sulmin detar të Rusisë në Ukrainë, duke e bërë atë një objektiv të rëndësishëm simbolik dhe ushtarak.

Anija kryesore e flotës ruse të Detit të Zi po tërhiqej në port kur “detet e stuhishme” shkaktuan fundosjen e saj, sipas një deklarate të Ministrisë ruse të Mbrojtjes.

Më herët gjatë konfliktit Moskva fitoi famë pasi u bëri thirrje trupave kufitare ukrainase që mbronin ishullin e gjarpërinjve në Detin e Zi që të dorëzoheshin – të cilit në mënyrë të paharrueshme ata transmetuan një mesazh refuzimi që përkthehet si “shko në ferr”.

Megjithatë, sipas BBC-së, shkaku i shpërthimit në bordin e anijes ruse mbetet ende i pakonfirmuar.

Ka pasur raporte kontradiktore gjatë gjithë ditës në lidhje me shkakun e shpërthimit në bordin e anijes luftarake ruse që është parë si krenari e Rusisë në Detin e Zi, e cila thuhet se tani është fundosur.

Më herët, Rusia kishte thënë se kishte një zjarr në bord pasi municioni shpërtheu.

Zyrtarët perëndimorë kanë thënë se pretendimet e Ukrainës se ka goditur anijen me një raketë janë më të besueshmet.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close