Ukraina akuzon Rusinë për vrasje të civilëve gjatë evakuimit

Akuza të tjera po shfaqen për të evakuuar civilë të vrarë nga trupat ruse. Ombudspersoni i Ukrainës për të drejtat e njeriut, thotë se rusët hapën zjarr ndaj dy autobusëve që transportonin civilë në siguri nga lindja e vendit, ku luftimet po përshkallëzohen.

Disa njerëz u vranë dhe u plagosën gjatë udhëtimit nga qyteti i Starobilsk në rajonin e Luhansk për në qytetin e Dnipro, tha ombudsmeni Lyudmyla Denisova.

Denisova ka shkruar në Facebook se detajet e plota të asaj që ndodhi janë ende duke u përcaktuar.

Më herët, BBC ka raportuar pretendimet se të paktën shtatë persona u vranë dhe 27 u plagosën kur rusët qëlluan mbi autobusët që evakuonin civilët nga qyteti i Borova në rajonin e Kharkiv.

BBC nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur këto pretendime.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close