23 vjet nga masakra në Poklek dhe Çikatovë

23 vjet janë bërë sot nga masakra në fshatin Poklek i Vjetër dhe Çikatovë të Vjetër të komunës së Drenasit, ku ushtria serbe ka masakruar dhe i ka vrarë 77 shqiptarë civilë të paarmatosur.

Aty pësuan fëmijë, të rinj, të reja, burra dhe pleq që u vranë, u masakruan dhe disa prej tyre u dogjën. Foshnja më e vogël ishte gjashtëmuajshe, ndërsa personi më i moshuar ishte 75 vjeç.

Edhe pas dy dekadash askush nga urdhërdhënësit dhe ekzekutorët nuk u ndëshkua nga drejtësia.

Me këtë rast presidentja Vjosa Osmani dhe kryeparlamentari Glauk Konjufca do të bëjnë homazhe për të kujtuar jetën dhe veprën e tyre.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close