Bota përgatitet për zbehje ekonomike

ATSH-DPA/ – Një grup prej 143 vendeve që përfaqësojnë 86% të ekonomisë globale pritet të dëgjojnë nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) se rritja ekonomike ka të ngjarë të ngadalësohet në vendet e tyre në të ardhmen e afërt.

FMN do të publikojë perspektivën e saj më të fundit ekonomike globale dhe drejtoresha Kristalina Georgieva kishte paralajmëruar tashmë se lajmi ka të ngjarë të jetë negativ.

Pushtimi rus i Ukrainës, i cili rezultoi në ndërprerjen e eksporteve nga të dy vendet e pasura me mallra, së bashku me sanksionet perëndimore të grumbulluara ndaj Rusisë si përgjigje, të dyja luajnë një rol në ngadalësimin e pritshëm.

Në janar, FMN-ja uli me gjysmë pikë përqindje parashikimet e saj ekonomike globale për vitin 2022, në 4,4%.

Parashikimi i ri do të vijë gjatë takimit pranveror të FMN-së në Uashington, ku do të ketë një takim global të ministrave të Financave dhe bankave qendrore.

Priten gjithashtu zyrtarë të lartë ukrainas si kryeministri, Denys Shmygal.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close