Sot skadon marrëveshja për targat

Të enjten skadon marrëveshja për targat ndërmjet Kosovës e Serbisë, e në pjesën veriore të vendit vazhdojnë të qarkullojnë vetura që nuk e respektojnë marrëveshjen, duke mos i vendosur letrat ngjitëse në tabelat me vetura serbe.

Njohësit e sigurisë thonë se kjo marrëveshje treguan se sa e vështirë do të jetë marrëveshja finale ndërmjet Kosovës e Serbisë.

Të enjten skadon afati i marrëveshjes së përkohshme për targat mes Kosovës e Serbisë, e arritur më 30 shtator të vitit të kaluar në Bruksel, e cila ishte e vlefshme për gjashtë muaj. Sipas marrëveshjes, Kosova e Serbia u pajtuan që automjetet e dy vendeve, gjatë qarkullimit në territoret e njëra-tjetrës, t?i mbulojnë me letra të bardha ngjitëse simbolet shtetërore në targa.

Eksperti i sigurisë, Drizan Shala thotë se Kosova ka dështuar sa I përket jetësimit të masave të reciprocitetit me targa në territorin e saj.

“Vetëm pasi të kemi shkuar në Bruksel filluan që të përdoren stikersat e ndryshëm dhe filloj d.m.th kjo çështje të politizohet, që në fakt nuk është dashur fare të bëhet politizimi i kësaj çështje sepse tani në qoftëse nuk jetësohet apo nuk arrihet ndonjë marrëveshje përfundimtare në Bruksel, neve do të na shkaktoj kjo telashe në aspektin e sigurisë sepse do të detyrohen organet e sigurisë të ndërmarrin veprime konkrete sa i përket jetësimit të çfarëdo vendimi që pason pas datës së 21”, tha ai.

Kurse njohësi i rrethanave politike, Artan Muhaxhiri thotë se çështja e targave tregon se sa e vështirë do të jetë arritja e marrëveshjes finale Kosovë-Serbi.

“Një temë realisht që duhej të ishte teknike është shndërruar në bllokadë të madhe që nevojiten kaq shumë muaj të diskutimeve dhe dialogimeve nga pala kosovare, serbe dhe ajo BE-së për të arritur një marrëveshje. Kjo nënkupton sa e vështirë do të jetë edhe marrëveshja finale nëse s’ka vullnet dhe angazhim të palëve”, tha ai.

Kryenegociatorët takohen sot për çështjen e targave

Ndryshe emisari special i BE-së për dialogun Miroslav Lajçak ka dhënë detaje nga takimi që u mbajt të mërkurën në Bruksel ndërmjet ekspertëve të Kosovës dhe atyre të Serbisë mbi çështjen e targave. “Ekspertët nga Kosova dhe Serbia janë takuar për herë të fundit në grupet punuese për targa para afatit të fundit më 21 prill. Me punën e tyre ata përgatitën për nesër diskutimet e kryenegociatorëve. Tani u takon kryenegociatorëve të gjejnë një marrëveshje për rrugën përpara”, ka shkruar ai në Twitter.

Më 30 shtator, me ndërmjetësimin e BE-së, Kosova dhe Serbia arritën marrëveshje të përkohshme për targat. Por grupet punuese nga Kosova dhe Serbia, me ndërmjetësimin e BE-së kanë afat deri më 21 prill të arrijnë një marrëveshje finale.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close