Kievi: Rusia rekruton me forcë civilët në zonat e pushtuara

A Ukrainian policeman walks past the wreckage of a Russian armoured vehicle in Dmytrivka village, west of Kyiv, on April 2, 2022 as Ukraine says Russian forces are making a “rapid retreat” from northern areas around Kyiv and the city of Chernigiv. (Photo by Genya SAVILOV / AFP)

ATSH-DPA/- Ukraina ka akuzuar trupat ruse për rekrutimin me forcë të civilëve në rajonet e pushtuara të Ukrainës lindore.

“Përveç të rinjve, të shënjestruar ishin gjithashtu në rajonet e Kherson, Zaporizhia dhe Kharkiv”, shkruan zyrtarët ushtarakë ukrainas në Facebook.

“Punonjësit mjekësorë në Vovchansk në rajonin e Kharkivit u detyruan, nën kërcënimin e ekzekutimit, të trajtonin ushtarët rusë të plagosur në front”, sipas zyrtarëve ushtarakë.

Pretendimet e Ukrainës nuk mund të verifikohen në mënyrë të pavarur.

Ministria britanike e Mbrojtjes tha se regjistrimi i civilëve ukrainas në ushtrinë ruse do të përbënte një shkelje të rregullave të Konventës së Gjenevës për mbrojtjen e civilëve në luftëra.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close