Buka bajate më e mirë se ajo e freskët,apo…..?

Pavarësisht nëse preferoni bukë të thekur apo bukë të sapopjekur, struktura e saj është e ndryshme në të gjitha opsionet, si dhe ndikimi që mund të ketë në shëndet.

Përgjigja glicemike e bukës (shkalla me të cilën niseshteja shpërbëhet në sheqerna) ndryshon kur ajo është e ngrirë, shkrirë dhe e thekur në krahasim me bukën e freskët.

Kështu zbuloi një studim i vitit 2008 nga Universiteti i Oxford Brooks, i publikuar në revistën European Journal of Clinical Nutrition, duke ia atribuar ndryshimit të përbërjes së molekulave të niseshtës, duke i bërë ato më rezistente ndaj tretjes, thotë doktoresha Sangita Tondre.

Struktura e niseshtës prishet nga procesi i ngrirjes, gjë që e bën më të vështirë zbërthimin e enzimave tretëse në gojë dhe në zorrë, thotë doktor Tondre.

Ajo shton se edhe kur buka shkrihet, ajo niseshte nuk mund të kthehet në gjendjen e saj origjinale, në fakt bëhet edhe më pak e tretshme.

Për shumicën e njerëzve, kjo është një gjë e mirë, sepse një përqindje më e lartë e niseshtës rezistente do të thotë që buka e ngrirë tretet më ngadalë në trup, duke shkaktuar një rritje më të lehtë të sheqerit në gjak në krahasim me reagimin e trupit ndaj bukës së freskët, duke reduktuar potencialisht rrezikun e diabeti i tipit 2.

Niseshteja rezistente bën që trupi juaj të thithë më pak kalori dhe për këtë arsye është më i aksesueshëm për mikrobiomën tuaj (bakteret e zorrëve tuaja), duke u dhënë baktereve të mira diçka për t’u ushqyer dhe shumuar.

Buka e freskët

Përfitimet shëndetësore të bukës së freskët qëndrojnë në përmbajtjen e saj më të lartë të lagështisë. Dietologia Dr Sara Schenker thotë se “mielli i bardhë është i pasuruar me hekur dhe kalcium, si dhe me vitaminë B, niacinë dhe tiaminë, të cilat janë të tretshme në ujë”. Përmbajtja e lartë e lagështisë përmirëson përthithjen e tyre.

Ndërsa ngrirja dhe therja e bukës do të ngadalësojnë tretjen, buka e bardhë e freskët është ende një burim i dobishëm energjie para stërvitjes, thotë doktoresha Sara Schenker, sepse për shkak të indeksit të saj më të lartë glicemik, ajo shndërrohet më shpejt në sheqer në gjak, duke siguruar energji për stërvitje.

Me një nivel të ulët të niseshtës rezistente, buka e freskët është gjithashtu më e lehtë për t’u tretur për njerëzit që mund të vuajnë nga fryrja.

Buka e vjetër

Buka e ndenjur mund të mos jetë shumë e shijshme, por mund të jetë një opsion i shëndetshëm. Për studimin e vitit 2017, kërkuesit nga Instituti Mbretëror i Teknologjisë së Melburnit në Australi pjekën bukë të bardhë dhe e lanë të qëndrojë në temperatura të ndryshme deri në një javë.

Më pas ata testuan mostrat e bluara dhe zbuluan se thërrimet e mbetura kishin një nivel më të lartë niseshteje rezistente sesa buka e freskët.

Kur bakteret e zorrëve ushqehen me këtë niseshte, studiuesit thanë, ata e shndërrojnë atë në acide yndyrore, të cilat mbrojnë kundër kancerit të zorrëve. Këto acide yndyrore gjithashtu stimulojnë hormonet që i tregojnë trurit se jemi të ngopur.

Mjeku Tondre thotë se buka është më mirë të lihet të qëndrojë në enën e bukës sesa në frigorifer, sepse sa më shumë të thahet, aq më ngadalë metabolizohet në zorrë.

Buka e thekur

Ashtu si ngrirja, therja e bukës ndryshon molekulat e niseshtës, të cilat bëhen më rezistente ndaj tretjes dhe kanë më pak gjasa të shkaktojnë rritje të papritur të sheqerit në gjak.

Një studim i vitit 2008 nga Universiteti i Oxford Brooks zbuloi se tosti çon në një reagim më të ulët të sheqerit në gjak sesa buka e freskët, por thekja e bukës së ngrirë i çon molekulat përmes një procesi shtesë shtrembërimi, duke e reduktuar atë përgjigje me gati 40 për qind.
Thekja e lehtë e bukës shkatërron disa nga vitaminat B, më shumë buka e thekur përmban akrilamid, një përbërës i formuar në ushqimet me niseshte gjatë metodave të përpunimit në temperaturë të lartë, si pjekja dhe fërgimi. Sasi të larta të akrilamidit mund të rrisin rrezikun e kancerit.

Hulumtimet mbi njerëzit janë ende jo përfundimtare, por në vitin 2017, Agjencia e Standardeve të Ushqimit rekomandoi që buka të skuqet në një ngjyrë të verdhë të artë në vend të kafesë së errët, në mënyrë që të zvogëlohet ekspozimi ndaj akrilamidit, sepse më shumë akrilamide gjendet në pjesët më të thekura.

 

 

 

 

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close