Shënohet Dita e të Zhdukurve të Kosovës

Në Kosovë, sot shënohet Dita e të Pagjeturve, ditë kjo e cila simbolizon 27 prillin e vitit 1999, kur në fshatin Meje të Gjakovës, ka ndodhur masakra e madhe kundrejt civilëve shqiptarë nga forcat paramilitare policore dhe ushtarake serbe. Atë ditë, forcat serbe kishin ndarë 376 civilë shqiptarë nga kolonat e të përndjekurve nga shtëpitë e tyre, të cilët më pas ishin zhdukur pa gjurmë.

Në shënim të kësaj dite do të ketë disa aktivitete, të cilat janë organizuara nga institucionet e Kosovës.

Për shënimin e kësaj dite, Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur, në bashkëpunim me Këshillin Koordinues të Asociacioneve Familjare të të Zhdukurve të Kosovës dhe organizata të tjera, me rastin e 27 Prillit – Ditës së të Zhdukurve të Kosovës, vendosin kurora me lule para përmendores së personave të zhdukur.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bën homazhe pranë Obeliskut të të pagjeturve, afër ndërtesës së Kuvendit, si dhe në Mejë të Gjakovës.

Edhe Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtorë bën homazhe me rastin e 23-vjetorit të Masakrës së Mejës, tek Kompleksi Memorial “Lëndina e pikëllimit”, në Mejë të Gjakovës.

Në Ditën e Personave të Pagjetur të Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje organizon një aktivitet për mbjelljes së fidanëve në kujtim dhe nderim të 1617 personave të pagjetur nga lufta e fundit.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close