Murtezaj: Vizita e diplomatëve amerikan, përkushtim ndaj Kosovës

Ndihmës Sekretarja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Çështje Evropiane dhe Euro-aziatike, Karen Donfried dhe Zëvendës Ndihmës Sekretari për Çështje Evropiane dhe Euro-aziatike, Gabriel Escobar këtë javë kanë vizituar Kosovën.

Profesori universitar Valon Murtezaj vlerësoi se vizita e dy diplomatëve amerikan në Kosovë, tregon përkushtimin e ShBA-së për të ruajtur sigurinë dhe paqen në rajonin e Ballkanin Perëndimor.

“Problemi kryesor është tani agresioni rus dhe pasojat e mundshme që mund të jenë në këtë rajon”, tha ai në një intervistë për RTK-në.

Sipas tij deklarata e tyre janë mesazhe të qarta. “Pala e Kosovës procesin e dialogut duhet ta vendos nga procesi periferik në qendër. Është momenti i fundit që institucionet e Kosovës të përkushtohen për procesin e dialogut. Për Kosovën ka tema të dhimbshme që duhen të gjejnë zgjidhje, siç është edhe fati i personave të pa gjetur”, deklaroi ai.

Murtezaj tha se esenca e marrëveshjes finale mes Republikës së Kosovës dhe asaj të Serbisë do ta ketë njohjen e ndërsjellët.

“Në këtë kontest të dialogut, pala e Kosovës duhet ta ketë në konsekuencat për mundësinë e dështimit të dialogut, për shkak edhe të rrethanave të agresionit rus në Ukrainë”, theksoi ai.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close