Zgjidhet kryetarja e Parlamentit malazias – zhbllokohet puna e legjislativit

Danijela Gjuroviq nga Partia Popullore Socialiste (SNP) pro-serbe u zgjodh kryetare e Parlamentit të Malit të Zi, duke mundësuar zhbllokimin e legjislativit që ishte bllokuar tash e gati tre muaj.

Kjo është hera e dytë në historinë e parlamentit malazias që një grua zgjidhet në krye të legjislativit në Mal të Zi.

Duke iu drejtuar deputetëve pas betimit, Gjuroviq vlerësoi se do të marrë kryesimin e Parlamentit në një moment jashtëzakonisht kërkues dhe të rëndë për Malin e Zi. Ajo i bëri thirrje Qeverisë dhe opozitës që të punojnë së bashku në interes të të gjithë shoqërisë malazeze.

Presidentja e re tha se Mali i Zi do të vazhdojë rrugën euroatlantike, duke respektuar detyrimet e tij ndërkombëtare.

Për zgjedhjen e saj votuan 45 nga 81 deputetë në Parlamentin malazias, 16 nga partitë që do të hyjnë në Qeverinë e pakicës së Dritan Abazoviqit dhe 29 nga Partia Demokratike e Socialistëve (DPS) të presidentit malazez, Milo Gjukanoviq.

Socialdemokratët e opozitës kishin rezerva për zgjedhjen e Gjuroviqit, i cili theksoi se në Mal të Zi anëtarët e NATO-s do të jenë në krye të Parlamentit me një përfaqësues të profilit anti-NATO.

Ata deklaruan se SNP-ja, partia së cilës i përket Gjuroviq, nuk e dënoi agresionin kundër Ukrainës, nuk e mbështeti rezolutën për Srebrenicën, nuk votoi për rrëzimin e Qeverisë së mëparshme të Zdravko Krivokapiqit dhe nuk e njohu kombin malazez.

Deputetët e PKSH-së i hodhën poshtë këto akuza, duke pretenduar se janë parti qytetare.

Kuvendi i Malit të Zi pritet të votojë të enjten, 28 prill, Qeverinë e re të pakicës me në krye Dritan Abazoviqin.

Sipas njoftimit të mëhershëm të tij, Qeveria pritet të përbëhet nga Lëviza Qytetare URA, të cilën e udhëheq Abazoviq, Partia Popullore Socialiste, e cila është pro-serbe, Partia Social-Demokrate dhe partitë kombëtare të shqiptarëve, boshnjakëve dhe kroatëve.

Kabineti i ri pritet të ketë 18 ministri dhe katër zëvendëskryeministra.

Abazoviq ka thënë më herët se Qeveria e tij do të ketë mbështetjen e 46 deputetëve, nga 81 sa ka gjithsej Parlamenti i Malit të Zi.

Mbështetje parlamentare për këtë qeveri ka paralajmëruar edhe Partia Demokratike e Socialistëve e presidentit malazias, Millo Gjukanoviq, por pa pjesëmarrje në të.

Qeveria e re pritet të zgjidhet gati tre muaj pasi Parlamenti i Malit të Zi ka votuar mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë së kryeministrit Zdravko Krivokapiq.

Qeveria e Krivokapiqit ishte formuar në dhjetor të vitit 2020 nga një koalicion mes Frontit Demokratik – pro serb – Demokratëve, dhe Lëvizjes URA.

Por, dallimet në qëndrime ndërmjet partnerëve të koalicionit – disa pro-serbë, disa pro-evropianë – kanë nisur të shpërfaqen shumë shpejt duke ndikuar edhe në vendimmarrje.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close