Cili është miliarderi që kërkon të blejë Chelsean?

/ATSH-DPA/- Sir Jim Ratcliffe ka bërë një ofertë prej 4.25 miliardë stërlinash (5.3 miliardë dollarë) në minutën e fundit për të blerë Chelsean, duke e vënë miliarderin britanik në garë për të marrë drejtimin e Stamford Bridge.

Trajneri i Ineos besohet se ka zhvilluar bisedime me presidentin e Chelseat, Bruce Buck, të enjten dhe të premten, duke prezantuar atë që tani është oferta më e madhe e klubit në Premier League.

69-vjeçari eksploroi në detaje një ofertë të mundshme për Blutë në vitin 2019, vetëm për të blerë klubin francez Nice.

Kërkimi i mëparshëm i Ratcliffe për Chelsean do të përshpejtojë procesin e tij të ofertave, duke minimizuar çdo vonesë në procesin e shitjeve të udhëhequr nga banka e investimeve me bazë në Nju Jork, Raine Group.

“Kjo është një ofertë britanike, për një klub britanik”, thuhet në deklaratën e Ineos. Ne besojmë se një klub është më i madh se pronarët e tij, të cilët janë kujdestarë të përkohshëm të një tradite të madhe. Me përgjegjësi ndaj fansave dhe komunitetit.

“Ne do të investojmë në Stamford Bridge për ta bërë atë një stadium të klasit botëror të denjë për Chelsea FC. Kjo do të jetë organike dhe e vazhdueshme në mënyrë që të mos largohet nga shtëpia e Chelsea dhe të mos rrezikojë të humbasë mbështetjen e tifozëve besnikë”, theksoi klubi.

“Ne do të vazhdojmë të investojmë në skuadër për të siguruar që të kemi një skuadër të klasit të parë të përbërë nga lojtarët, trajnerët dhe stafi mbështetës më i madh në botë, në lojërat e meshkujve dhe femrave”, thuhet në deklaratën e klubit.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close