Izraeli, Ukraina, SHBA-ja kritikojnë krahasimin e Zelenskit me Hitlerin nga Lavrovi

ATSH- DPA /- Departamenti Amerikan i Shtetit, si dhe udhëheqësit izraelitë dhe ukrainas kanë denoncuar krahasimin e ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov midis presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe Hitlerit si të pasaktë dhe ofendues.

“Këto janë sigurisht deklarata provokuese. Ne mendojmë se ato janë thellësisht të papërgjegjshme,” i tha Uashingtonit zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price.

“Ata janë përpjekur në çdo kohë të devijojnë përgjegjësinë për veprimet e tyre duke u përpjekur të zhvendosin fajin nga ku qëndron – dhe kjo natyrisht, është me Kremlinin”, shtoi Price.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se ”homologu i tij në Moskë nuk mund të mos fshehë antisemitizmin e rrënjosur thellë të elitave ruse”.

Në një koment në televizionin italian, Lavrov kishte mbrojtur qëllimin e presidentit rus Vladimir Putin për “de-nazifikimin” e Ukrainës me luftë dhe tha se prejardhja hebreje e Zelensky nuk e minonte pozicionin e Putinit”.

Lavrov tha se Zelensky mund të jetë në të vërtetë një hebre, por “Adolf Hitler kishte gjithashtu gjak hebre”.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close