Ukraina përgatitet për sulme të përshkallëzuara ruse

Autoritetet ukrainase u përgatitën për një intensifikim të pritshëm të sulmeve ruse përpara festës së ‘Ditës së Fitores’ që shënohet më 9 maj, ndërsa zyrtarët nga të dyja palët thanë se evakuimi i civilëve në një fabrike çeliku të rrethuar në Mariupol kishte përfunduar.

Megjithatë, fati i luftëtarëve të mbetur atje është i paqartë.

Zyrtarët ukrainas më 7 maj deklaruan se të gjitha gratë, fëmijët dhe të moshuarit ishin evakuuar nga fabrika masive e çelikut Azovstal që është sulmuar prej javësh nga forcat ruse mes rrënojave të qytetit port.

“Urdhri i Presidentit është zbatuar: Të gjitha gratë, fëmijët dhe të moshuarit janë evakuuar nga Azovstal”, tha zëvendëskryeministrja Iryna Vereshchuk në një deklaratë në mediat sociale.

“Kjo pjesë e misionit humanitar në Mariupol ka përfunduar,” shtoi ajo pa dhënë detaje.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy tha më vonë se një “fazë e dytë” e evakuimit do të ndodhte tani, me të plagosurit dhe personelin mjekësor që do të nxirren nga aty.

Puna do të vazhdojë më 8 maj për të siguruar të gjitha korridoret humanitare në mënyrë që kush dëshiron të largohet të ketë të mundur rrugëdaljen.

Ai shtoi se Kievi po përpiqej të nxirrte luftëtarët e fundit nga uzina e çelikut, por se “ishte jashtëzakonisht e vështirë”.

Frika po rritet se një përballje përfundimtare, e përgjakshme midis luftëtarëve ukrainas dhe trupave ruse mund të ndizet nëse mbrojtësit nuk lejohen të evakuohen.

Evakuimi i fabrikës së çelikut Azovstal u intensifikua gjatë dy ditëve të fundit edhe pse Rusia ka vazhduar të godet objektin dhe këtë qytetit strategjik, i cili tani është kryesisht i rrënuar.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close