Kosova dënon sulmin rus mbi një shkollë në Ukrainë

Sulmin e forcave ruse mbi një shkollë në Bilohorivka , në Luhansk të Ukrainës, e ka dënuar sot kryeministri i Kosovës,  Albin Kurti.

Në emër të Qeverisë së Kosovës, kryeministri  Kurti tha se populli i Kosovës solidarizohet me popullin e Ukrainës.

“I indinjuar nga sulmi brutal i Rusisë ndaj civilëve të pafajshëm në një shkollë në fshatin Bilohorivka, në Luhansk”, shkroi Kurti në Twitter.

“Duke i mbijetuar gjenocidit të fundit të shekullit të 20-të dhe menjëherë pas arritjes së çlirimit, populli i Kosovës qëndron në solidaritet me popullin e Ukrainës”, ka shkruar Kurti, duke u solidarizuar kështu edhe një herë me tragjedinë e popullit ukrainas, nga agresioni i Rusisë.

Në fakt, Qeveria e Kosovës edhe me vepra ka vendosur të rreshtohet me perëndimin sa i përket kësaj lufte.

Ajo ka vendosur sanksione ndaj Rusisë.

Edhe shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell ka dënuar sot ashpër sulmin e forcave ruse ndaj një shkolle në Bilohorivka, rajoni i Luhansk, në Ukrainë.

Ai në një postim në Tëitter ka shkruar se BE-ja dënon shpërfilljen e hapur të Rusisë ndaj civilëve dhe do të mbështesë përpjekjet për të sjellë autorët para drejtësisë.

“I tmerruar nga sulmi ajror rus në një ndërtesë shkolle në Bilohorivka, rajoni i Luhansk, me shumë fëmijë të vrarë. BE dënon shpërfilljen e hapur të Rusisë për jetën civile dhe do të mbështesë përpjekjet për të sjellë autorët para drejtësisë”, ka shkruar kryediplomati evropian.

Ndryshe, dhjetëra njerëz dyshohet se kanë vdekur pasi një sulm ajror rus rrëzoi një shkollë në Ukrainën lindore të shtunën, thanë zyrtarët lokalë, ndërsa forcat ruse vazhduan bombardimet e tyre të pandërprera të qyteteve dhe qyteteve në të gjithë rajonin.

Qeveria ukrainase tha se bodrumi i shkollës në Bilohorivka, në rajonin e Luhansk, po strehonte civilë. Fshati është vetëm disa milje larg vijës së frontit dhe është sulmuar vazhdimisht.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close