Rusia anulon shfaqjen ajrore në paradën e 9 Majit

ATSH-DPA/ – Rusia anuloi një shfaqje ajrore në paradën ushtarake të Moskës në përvjetorin e fitores së Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore.

“Shfaqja ajrore e paradës nuk do të zhvillohet për shkak të motit”, theksoi zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov për agjencinë shtetërore ruse të lajmeve, TASS.

Në parade ishin parashikuar të merrnin pjesë 77 avionë dhe helikopterë.

”Shokë oficerë, nënoficerë, gjeneralë dhe admiralë, ju uroj 77-vjetorin e fitores së madhe. Ju po luftoni për popullin tonë në Donbas, për sigurinë e atdheut tonë”, deklaroi presidenti rus Vladimir Putin duke hapur fjalimin e tij në paradën e sotme./

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close