Biden nënshkruan aktin që lejon shitjen e armëve Ukrainës

ATSH-DPA/ – Presidenti amerikan, Joe Biden nënshkroi ligjin që lehtëson dërgimin e armëve në Ukrainë dhe vende të tjera të Evropës Lindore.

“Unë po nënshkruaj një projektligj që ofron përpjekjet tona për të mbështetur qeverinë e Ukrainës dhe popullin ukrainas në luftën e tyre për të mbrojtur vendin e tyre dhe demokracinë e tyre kundër luftës brutale të presidentit rus Vladimir Putin”, theksoi Biden.

”Kostoja e luftës nuk është e ulët, por dorëzimi ndaj agresionit është edhe më i shtrenjtë”, shtoi Biden.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky falënderoi SHBA për mbështetjen e luftës së vendit të tij për lirinë dhe të ardhmen, duke e etiketuar si një “hap historik”.

Kongresi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës miratoi një ligj të ngjashëm me një të vitit 1941 gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Që nga fillimi i luftës, SHBA ka dorëzuar armë dhe municione me vlerë prej më shumë se 3,7 miliardë dollarë në Ukrainë.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close