Autobusi Prishtinë- Hanover aksidentohet në Austri

Një autobus është aksidentuar në autostradën pranë Eugendorf të enjten mbrëma. Sipas informacioneve fillestare, rreth 20 udhëtarë mund të jenë lënduar.

Kryqi i Kuq dhe zjarrfikësit kanë shkuar për ndihmë. “Aktualisht dimë për tre të lënduar rëndë dhe 16 të lënduar lehtë”, tha zëdhënësja e Kryqit të Kuq, Roberta Thanner për APA.

“Aktualisht nuk kemi raporte për viktima”. Aksidenti ndodhi rreth orës 03:00 mes nyjeve Salzburg-Nord dhe Wallersee (komuniteti i Eugendorf im Flachgau) në drejtim të Vjenës. Ky seksion është aktualisht një kantier ndërtimi qarkullimi është më i vështirësuar.

“Autobusi ka të ngjarë të jetë përplasur në trafik ndarësen prej betoni, për arsye që janë ende të paqarta”, tha zëdhënësi i policisë Hans Wolfgruber për APA. “Ishin rreth 25 persona në autobus”, tha për APA, komandanti i shpëtimit të qarkut Hermann Gerstgraser.

Sipas tij, tre pasagjerë u lënduan rëndë dhe 16 të tjerë pësuan lëndime më të lehta. “Të gjithë u dërguan në spitalin e Salzburgut me automjetet e shpëtimit”, thotë Gerstgraser. Sipas Wolfgruber, autobusi po udhëtonte nga Kosova për në Hanover.

“Këta janë turistë që padyshim vijnë nga Kosova”, tha ai. Një kontigjent i madh ndihmësish janë dërguar në vendin e aksidentit. Brigadat e zjarrit Hallwang dhe Eugendorf erdhën me rreth 60 vullnetarë me tetë automjete, dhe Kryqi i Kuq mbërriti me rreth 50 ndihmës në 14 automjete.

Sipas Gerstgraber, paramedikët nga Flachgau, nga qyteti i Salzburgut, nga Austria, një automjet nga Freilassing (Bavaria) dhe tre mjekë të urgjencës ishin në detyrë. Autobusi është dëmtuar shumë dhe deri në orën 6:00 ndodhej në vendin e aksidentit. Për këtë arsye autostrada ishte e pakalueshëm në këtë zonë.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close