Biden në letrën dërguar Vuçiqit, i kërkon kompromis të shpejtë me Kosovën

Presidenti i Republikës së Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka pranuar një mesazh urimi nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joseph Biden.

“Ju përgëzoj për rizgjedhjen tuaj si President i Serbisë. Mezi pres të kem mundësinë gjatë mandatit tuaj të dytë për të thelluar bashkëpunimin tonë të ngushtë në avancimin e integrimit evropian të Serbisë, zgjerimin e lidhjeve tona dypalëshe të sigurisë dhe ekonomike dhe avancimin e stabilitetit dhe prosperitetit rajonal”, shkruan në këtë letër të publikuar nga presidenca e Serbisë, raporton RTKlive.

“Këto janë momente vendimtare për Evropën. Kam vënë re se Serbia, nën udhëheqjen tuaj, i është bashkuar një grupi prej 140 demokracish nga e gjithë bota në Kombet e Bashkuara për të dënuar luftën e Putinit në Ukrainë.

Është e rëndësishme që ne të mbetemi të bashkuar për të dërguar mesazhe të forta mbështetjeje për Ukrainën dhe për të dënuar luftën brutale që vetë Rusia ka zgjedhur”, shkruan Biden në letren drejtuar presidentit serb.Presidenti amerikan falendëron atë të Serbisë për bashkëpunimin dhe për pritjen e ngrohtë që i kanë bërë ambasadorit të ri të SHBA-së në Serbi, Christopher Hill, i cili cilësohet siç shkruan Biden në letër, si një nga diplomatët amerikanë më me përvojë.

“Ambasadori Hill dhe ekipi në ambasadën tonë janë të gatshëm të mbështesin përpjekjet tuaja për të vazhduar forcimin e sundimit të ligjit dhe luftimin e korrupsionit, diversifikimin e burimeve të energjisë në Serbi dhe përmbushjen e synimeve klimatike, si dhe përpjekjet tuaja për të thelluar bashkëpunimin ekonomik rajonal në një mënyrë që promovon integrimi me Bashkimin Evropian, bashkimi për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor”.

Pashmangshëm në letrën e urimit, Biden përmend edhe Kosovën dhe dialogun. “Meqenëse zgjedhjet janë pas jush, unë inkurajoj Serbinë të bëjë përparim në promovimin e paqes dhe stabilitetit në të gjithë rajonin dhe të ndërmarrë hapa proaktivë, duke përfshirë kompromisin kur është e nevojshme – për të normalizuar shpejt marrëdhëniet me Kosovën përmes dialogut të sponsorizuar nga BE.

Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të punojnë ngushtë me ju, Prishtinën dhe partnerët tanë në Bashkimin Evropian për të arritur këtë qëllim të rëndësishëm”. Në këtë letër, presidenti amerikan rikujton vizitën e tij në Beograd.

“Unë pata mundësinë të kaloj kohë me ju kur vizitova Serbinë si zëvendëspresident në vitin 2016 dhe jam i bindur se ne mund të promovojmë lidhje të ngushta dhe interesa të përbashkëta të dy vendeve tona, si dhe të punojmë së bashku për të kapërcyer sfidat e paqes dhe sigurisë përreth Bota.

Qytetarët tanë varen nga lidershipi ynë”, shkruhet në letren e publikuar nga presidenca e Serbisë. “Ne kemi mundësinë dhe detyrimin për të ndërtuar një të ardhme paqësore të rrënjosur në liri dhe prosperitet më të madh për të gjithë”, tha presidenti amerikan Joseph Biden në mesazhin e tij të urimit me rastin e rizgjedhjes së Aleksandër Vuçiq si president i Serbisë.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close