Steinmeier i bën thirrje Putinit të tërhiqet nga Ukraina

Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier, i ka bërë thirrje presidentit rus, Vladimir Putin, që të tërhiqet menjëherë nga Ukraina.

“Respektoni sovranitetin e Ukrainës, ndaloni luftimet”, bëri thirrje Steinmeier në ceremoninë e hapjes së Konventës Katolike në Shtutgart.

“Zoti Putin, jepini fund vuajtjeve dhe shkatërrimeve në Ukrainë! Tërhiqni trupat tuaja! Dhe mos refuzoni bisedimet e drejtpërdrejta dhe serioze me presidentin Volodymyr Zelensky”, tha ai.

“Lufta e Putinit nuk po prek vetëm banorët në Ukrainë. Për shkak se miliona tonë drithëra po bllokohen në portet detare të Ukrainës, çmimet globale të grurit janë rritur në mënyrë dramatike”, tha Steinmeier.

“Shumë vende në botë kërcënohen nga uria dhe vdekja në muajt e ardhshëm, veçanërisht në Afrikën lindore dhe jugore”, paralajmëroi Steinmeier.

“Pasojat e luftës së Putinit po godasin shtetet që ende nuk janë rimëkëmbur nga pandemia e koronavirusit dhe ato po godasin rajonet ku tokat po thahen dhe po bëhen jopjellore për shkak të krizës klimatike”, tha presidenti gjerman.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close