Izraeli paralajmëron kundër udhëtimeve drejt Turqisë

Izraeli ka paralajmëruar shtetasit e tij që të mos udhëtojnë drejt Turqisë, duke cituar kërcënimet iraniane për hakmarrje, për shkak të vrasjes së një koloneli të Gardës Revolucionare Islamike javën e kaluar.

Teherani fajëson Izraelin për vrasjen e kolonelit, Hassan Sayad Khodai, i cili është qëlluar për vdekje në makinën e tij nga dy njerëz me motoçikleta, si dhe është zotuar për hakmarrje.

Këshilli Kombëtar i Sigurisë në Izrael, ka thënë përmes një deklarate se Teherani mund të synojë që të lëndojë izraelitët në Turqi, andaj e ka shpallur këtë shtet “me rrezik të lartë”.

Turqia është destinacion i famshëm për izraelitët dhe dy shtetet janë duke tentuar që të përmirësojnë marrëdhëniet pas më shumë se një dekade të tensionuar.

Izraeli ka akuzuar Khodain për organizimin e sulmeve kundër izraelitëve në gjithë botën.

Zyra e kryeministrit izraelit, Naftali Bennett, e cila mbikëqyr agjencinë e inteligjencës Mossad, nuk ka komentuar vrasjen në Teheran, mirëpo ka thënë se Irani do të paguante “çmim të lartë” nëse sulmon izraelitët.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close