Spanja përballet me temperatura deri në 43 gradë celsius

Shërbimi i motit i Spanjës thotë se një masë e ajrit të nxehtë nga Afrika e Veriut solli të dielën valën e parë të madhe të të nxehtit të në këtë shtet, me temperatura që priten të arrijnë deri në 43 gradë Celsius.

Agjencia e motit “Aemet” tha se zonat më të nxehta do të jenë në Spanjën qendrore dhe jugperëndimore.

Vala e të nxehtit pritet të zgjasë të paktën deri të mërkurën, tha agjencia.

Moti 43 gradë ishte parashikuar për qytetet jugore të Seviljes, Kordobës dhe Badajozit.

Meteorologët thanë se temperatura në Madrid mund të arrijë 38 gradë celsius, shumë mbi mesataren për fillim të qershorit.

Temperatura më e lartë e parashikuar në Barcelonë bregdetare ishte 32 gradë celsius.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close