Stoltenberg: Samiti i Madridit do të transformojë NATO-n

ATSH-ANSA/ – NATO dhe aleatët e saj janë gati të përballen me “një udhëtim të gjatë” dhe për të mbështetur Ukrainën në luftën kundër Rusisë, deklaroi sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Na pret Samiti i Madridit, i cili do të transformojë NATO-n”, tha ai.

”Do të marrim vendime të rëndësishme për çështjet e mbrojtjes dhe parandalimit. NATO do të modernizohet. Ne do të miratojmë projektin ‘Strategic Compass’ dhe do të kemi kontakte edhe me partnerët tanë aziatikë si dhe me Suedinë dhe Finlandën”, shtoi Stoltenberg.

”Do të trajtojmë gjithashtu edhe çështjen e rritjes së shpenzimeve për mbrojtje”, theksoi ai.

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close